Sıkça Sorulan Sorular

Nem Kontrol Sistemleri SSS Soru ve Cevaplar

Nem alma cihazları nem oranının yüksek olduğu yerlerde nemin istenilen seviyeye indirilmesini sağlayarak sağlıklı bir ortam yaratır.

Aşırı nem, insanları yüksek sıcaklıktan daha fazla rahatsız eder. İnsanlarda sağlık problemlerine, kapalı mekanlarda rutubet ve kötü koku oluşumuna, elektronik ekipmanlarda arıza ve hasara neden olabilir. Konfor açısından ideal nem oranı % 50-55 arasındadır.

Nem alma cihazlarının üzerindeki higrostat sayesinde nem oranı istenilen değerde ayarlanabilir. Portatif olmaları sayesinde istediğiniz ortamın nemini almak için farklı mekanlara taşınabilir, dekoratif görünümü sayesinde her ortama uyum sağlar.

Nem alma prosesinde, Nemli hava(1) evaporatör serpantini(3) üzerinden geçerken çiğ nokta sıcaklığının altına düşerek içerisindeki nem yoğuşmaya başlar ve yoğuşan nem su toplama kabında(5) toplanarak veya drenaj bağlantısı ile boşaltılır. Evaporatörden çıkan soğuk ve nemi giderilmiş hava kondenserden(4) geçirilerek tekrar ısıtılır. Odaya nemi alınmış(2) ve sıcaklığı oda sıcaklığından birkaç derece artırılmış olarak üflenir.

Kullanım Alanları:

Nem alma cihazları evlerde, depolarda, arşivlerde, müzelerde, kapalı yüzme havuzlarında, fitness ve sağlık merkezlerinde, seralarda, mahzenlerde, inşaat sektöründe, korozyon korumasında, su arıtma ve dolum tesislerinde kullanılır.

Konfor için sıcaklığın yanında nemin de önemli rolü vardır. İçinde bulunduğumuz ortamdaki nemin normalden düşük olması bizim kuru hava solumamıza neden olur. Konfor şartlarında kabul edilen nem oranı %50-55 civarıdır. Kış aylarında, nem eksikliği cildinizi kurutarak burnun tahriş olmasına, sık görülen nezlelere ve boğaz ağrılarına neden olabilir. Bu tür ortamlar mikrobik hastalıkların oluşmasına elverişli ortamlardır. Bu da insan (özellikle bebekler ve çocuklar) için gerekli sağlık ve konfor koşullarının yok olması anlamına gelir. 

OLEFINI Ultrasonic nem verme cihazları her türlü mekanda havadaki nem eksikliğini gidererek sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanı sağlar.